Pływanie na desce SUP - poradnik jak zacząć
W ostatnim wpisie poruszyliśmy temat początków ze Stand Up Paddle – jak wybrać sprzęt, gdzie pływać, jak zapewnić sobie bezpieczeństwo, a także jak wejść do wody. W poniższym wpisie chcemy pójść o krok dalej i opisać szerzej kolejne kroki związane z nauką pływania na SUP. Zapraszamy do lektury.
Skoro czytasz ten wpis, to znaczy, że jesteś na etapie nauki pływania na desce SUP. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy poniższy poradnik, który przeprowadzi Cię krok po kroku po nauce pływania. Zapraszamy do lektury.
PLANUJESZ ZAKUP pIERWSZEJ DESKI SUP? SKORZYSTAJ Z NASZEGO KONFIGURATORA - WYBIERZ DESKĘ DOPASOWANĄ DO TWOICH POTRZEB ODPOWIADAJĄC NA 3 PROSTE PYTANIA
Lekcja 1 – Przygotuj się i poćwicz
Sprzęt skompletowany? Lekcja z teorii odrobiona? Teraz przyszedł czas na właściwe pływanie. Ale zanim zdecydujesz się na wejście do wody, czas na pierwszą, krótką lekcję. Rozpakuj cały sprzęt i sprawdź kompletność zestawu – w większości przypadków w torbie, oprócz deski SUP, powinny znaleźć się: wiosło, leash, statecznik, pompka, a także opcjonalnie zestaw naprawczy. Następnie rozłóż swoją deskę SUP na płaskiej nawierzchni i napompuj ją do odpowiedniej wartości. Złóż i wyreguluj wiosło, a następnie znajdź optymalne ustawienie rąk na wiośle. Żeby zrobić to poprawnie, wznieś je nad siebie i ustaw dłonie w taki sposób, żeby łokcie były zgięte pod kątem 90 stopni. Lepiej zrobić to będąc jeszcze na brzegu, niż później będąc na desce próbować testować różne ustawienia Następnie, sprawdź czy potrafisz zamontować fin, a także poprawnie przypiąć leash czyli smycz bezpieczeństwa. W momencie gdy wszystko będzie gotowe, uklęknij, a następnie stań na desce i powiosłuj kilka razy „na sucho”. Sprawdź czy potrafisz szybko przekładać wiosło z jednej ręki do drugiej. Dzięki tym prostym ćwiczeniom nie będziesz musiał martwić się o te wszystkie aspekty podczas pierwszych prób wchodzenia do wody.
>> Uniwersalne deski SUP dla początkujących >>
Lekcja 2 – pierwsze wejścia do wody
Skoro lekcje „na sucho” mamy już za sobą, czas na pierwszą próbę na wodzie. W momencie gdy będziesz już nad interesującym Cię akwenem, przygotuj i sprawdź dokładnie cały sprzęt – napompuj deskę, złóż i wyreguluj wiosło, zamontuj fin, a także przypnij smycz bezpieczeństwa. Następnie, chwyć wiosło i deskę SUP w jedną rękę i zacznij powoli wchodzić do wybranego akwenu. Każda deska do pływania SUP ma specjalny uchwyt lub uchwyty, które służą do bezpiecznego i komfortowego transportowania deski. Jest to dużym ułatwieniem podczas wchodzenia do wody. W momencie gdy woda sięgnie kolan i deska będzie swobodnie dryfować, wejdź na deskę. Musisz zrobić to szybko i precyzyjnie. Wykonaj jeden zdecydowany ruch i postaraj się od razu znaleźć się na środku deski. Zawsze rozpoczynaj i kończ pływanie w pozycji klęczącej lub półsiedzącej – z nogami pod pośladkami. W momencie gdy poczujesz się pewnie, spróbuj stanąć na desce. Optymalna pozycja dla wszystkich początkujących to nogi w lekkim rozkroku ułożone po obu stronach środkowego uchwytu. Rączka służąca do transportowania deski powinna znaleźć się dokładnie pomiędzy Twoimi stopami. Ułóż je tak, żeby nie znajdowały się ani zbyt blisko ani zbyt daleko siebie. Zbyt bliskie ułożenie sprawi, że będziesz miał dużo mniej siły żeby wiosłować, a zbyt szerokie, spowoduje, że deska stanie się mniej stabilna. Co więcej, staraj się nie prostować nóg – niech zadziałają one jak amortyzator, który pozwoli Ci na lepsze utrzymanie równowagi. W momencie wyprostowania ciała i znalezienia odpowiedniej pozycji, od razu zacznij wiosłować. Pamiętaj o tym, że deska jest najbardziej stabilna w momencie kiedy wiosłujesz. Zwróć uwagę na to, żeby nie patrzeć na deskę, tylko przed siebie. To pozwoli Ci na dużo lepsze poczucie równowagi.
Lekcja 3 – naucz się poprawnie wiosłować
Poprawne wiosłowanie to jedna z najważniejszych rzeczy podczas pływania na desce SUP. Niepoprawna technika sprawi, że nie wykorzystasz swoich możliwości do maksimum, a deska zamiast płynąć prosto, będzie skręcać w nieokreślonym kierunku. Zwróć uwagę na to, żeby wiosłować odpowiednią stroną pióra tj. zagięciem do przodu. Może wydać się to nielogiczne, ale tak właśnie jest. Wysuń wiosło daleko od siebie, włóż je do wody i jednym energicznym ruchem przeciągnij je wzdłuż burty. W początkowej fazie możesz wykonywać mniejszy zakres ruchów bowiem im dłuższy ruch, tym więcej rozpędu nabierzesz. W zależności od tego na którą stronę chcesz wiosłować – musisz pamiętać o odpowiednim ułożeniu rąk. Jeżeli Twoje wiosło SUP znajduje się przy lewej burcie, prawa ręka powinna znaleźć się na uchwycie, a lewa na trzonku wiosła. W przypadku prawej burty, sytuacja jest odwrotna. Za każdym razem gdy postanowisz zmienić stronę, musisz pamiętać o zmianie rąk. Początkowo, możesz sobie wszystko to przetestować na sucho. Na video poniżej Bartek dokładnie prezentuje i wyjaśnia jak to robić.
Lekcja 4 – szlifujemy
Udało Ci się bezpiecznie wejść do wody, uklęknąć, a nawet stanąć na desce. Co dalej? Najprościej mówiąc – musisz zacząć testować. Półóż wiosło przed sobą i „rozbujaj” lekko deskę, przenosząc ciężar swojego ciała i zobacz jak zachowuje się podczas przechyłów. Pamiętaj jednak o lekkim ugięciu nóg. Pozwoli Ci to na lepszą stabilność i zminimalizuje ryzyko upadku do wody. Jeżeli miałeś już wcześniej do czynienia z innymi sportami wodnymi, takimi jak wind lub kitesurfing, na pewno będzie Ci prościej opanować tę sztukę. Wyczucie deski pozwoli Tobie na lepsze zrozumienie tego jak może ona zachować się podczas poszczególnych manewrów. Następnie, chwyć wiosło w dłonie pamiętając o odpowiednim ułożeniu rąk (jak podniesiesz ręce do góry – Twoje łokcie powinny być zgięte pod kątem 90 stopni). Kolejnym krokiem będzie przybranie odpowiedniej postawy ciała. Zadbaj o to żeby Twoja pozycja była komfortowa – nie garb się, ale nie wykonuj też przeprostu pleców. Jeżeli chcesz spędzić na wodzie więcej niż kilka lub kilkanaście minut, musisz czuć się pewnie i swobodnie. W kolejnym kroku, podejmij pierwsze próby wiosłowania. Pamiętaj o odpowiednim ułożeniu rąk na wiośle, a także o przekładaniu wiosła z ręki do ręki podczas zmiany strony wiosłowania.
Lekcja 5 – co zrobić żeby deska SUP płynęła idealnie prosto?
Wykonujesz wszystkie ruchy poprawnie, a pomimo tego Twoja deska jakby na złość nie chce utrzymać prostego kursu. Nie przejmuj się. Jest to bardzo częsty przypadek, który dotyka głównie nowicjuszy. Jeżeli Twoja deska jest nowa i nie ma mowy o tym, że jest krzywa, albo że statecznik nie jest prosty, prawdopodobnie wina leży w Twojej postawie. Zwróć uwagę na to w jaki sposób trzymasz wiosło i pod jakim kątem wkładasz je do wody. Jeżeli trzonek wiosła znajduje się gdzieś na środku Twojej klatki piersiowej, a wiosło wchodzi do wody pod kątem względem osi pionowej, możesz zupełnie nieświadomie prowadzić wiosło po lekkim łuku, co przełoży się na to, że deska oprócz tego, że będzie płynąć do przodu, będzie także nieznacznie skręcać. Jeżeli chcesz utrzymać prosty kurs, musisz wypchnąć trzonek wiosła na bok, jakby poza krawędź deski. Dzięki temu Twoje wiosło wejdzie do wody prostopadle względem tafli wody, a dzięki temu, wiosło będzie przemieszczało się równolegle względem burty. Nie traktuj jednak tej rady aż tak bardzo dosłownie. W przypadku szerokich desek, ciężko będzie Ci wysunąć trzonek wiosła poza krawędź. Głównie chodzi o to, żeby zmniejszyć kąt pod jakim wiosło wchodzi do wody. Przetestuj różne ustawienia wiosła i sam przekonaj się jak to działa w praktyce. Najlepszym jednak sposobem na dynamiczne pływanie jest wiosłowanie po obu stronach deski i bieżące korygowanie kursu w zależności od zachowania Twojej deski SUP. Musisz mieć na uwadze to, że wpływu na kurs nie ma tylko Twoja postawa, ale także chociażby zafalowanie akwenu, które może być spowodowane nie tylko naturalnymi ruchami wiatru, ale także przepływającą niedaleko motorówką.
Lekcja 6 – zwroty, skręty, hamowanie
Udało Ci się wykonywać kilka poprawnych ruchów wiosłem, a Twoja deska wprawiła się w ruch. Jeżeli chcesz wykonać skręt, wykonaj kilka mocnych ruchów z jednej strony – jeżeli zaczniesz mocno wiosłować przy prawej burcie, deska zacznie kierować się na lewą stronę i odwrotnie. Włóż wiosło przy lewej burcie i wykonaj kilka energicznych ruchów, a po chwili Twoja deska zacznie kierować się w prawą stronę. W momencie gdy będziesz już bardziej wprawiony w skręty na desce SUP – możesz wykorzystać możliwość wiosłowania do tyłu. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci zawrócić. Włóż wiosło z jednej strony, wykonaj kilka ruchów, a następnie przełóż je na drugą stronę i wykonaj kilka kolejnych ruchów, ale w przeciwną stronę. W tym momencie od razu zauważysz, że Twoja deska skręca dużo szybciej. Jeżeli postanowiłeś, że chcesz się zatrzymać, musisz włożyć pióro do wody i mocno przytrzymać. Zadziała to jak hamulec, który spowoduje, że Twoja deska zacznie powoli wytracać prędkość, aż w końcu się zatrzyma.
Wbrew pozorom to wszystko nie jest tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Po chwili spędzonej w wodzie, powinieneś już opanować podstawy pływania na tyle, żeby swobodnie móc manewrować swoją deską. Początkowo, możesz wszystkie ruchy wykonywać klęcząc – pozwoli Ci to na zachowanie dużo większej stabilności.
Chcąc wyjść z wody, szczególnie przy pierwszych próbach na desce SUP, najlepiej jest powrócić do pozycji klęczącej. Najłatwiejszym sposobem na wpadnięcie do wody jest zahaczenie o dno statecznikiem. Taka sytuacja, w przypadku płytkiej wody może zakończyć się bolesnym upadkiem. Inną możliwością jest usiądnięcie na desce, wskoczenie do wody i przetransportowanie bezpiecznie deski do brzegu. Pamiętaj, że w przypadku wykrzywienia statecznika, Twoja deska może zacząć dziwnie się zachowywać i obierać nieplanowane kierunki. Dlatego istotne jest żeby nie podpływać na desce SUP maksymalnie blisko brzegu, tylko zejść z niej w momencie gdy cały statecznik jest jeszcze zanurzony w wodzie i nie brodzi o dno akwenu.
Lekcja 7 – Jak bezpiecznie upadać do wody?
O tym jak wrócić na deskę SUP po upadku opowiemy w kolejnej lekcji, ale tutaj chcielibyśmy napisać, że upadek na desce SUP to nic strasznego, o ile wie się jak upaść w taki sposób, żeby nie zrobić sobie krzywdy. Staraj się nie upadać do przodu ani do tyłu . W przypadku deski pompowanej, upadek na nią nie będzie aż tak bolesny, ale pływając na desce twardej – może to skończyć się siniakami, a co najgorsze – zniechęceniem do dalszego pływania. Jeżeli czujesz, że nie opanujesz deski i upadek jest nieunikniony, postaraj się upaść na lewy lub prawy bok – w taki sposób, żeby wpaść do wody. Pamiętaj też żeby w momencie upadku, wiosło oddalić od swojego ciała. Upadki, szczególnie w przypadku osób niedoświadczonych, są nieuniknione. Nie należy się tego bać. Dzięki nim szybciej zrozumiemy czego nie robić.
Jeżeli boisz się upadku z deski SUP, zaopatrz się w bojkę pneumatyczną marki RESTUBE, dzięki której zostaniesz bezpiecznie wyparty na powierzchnię wody. Poniżej prezentujemy jej działanie.
Lekcja 8 – jak wracać na deskę SUP po upadku?
Szczególnie w pierwszej fazie nauki, upadki są nieuknione. Jeżeli nigdy nie miałeś doświadczenia ze sportami wodnymi, musisz przygotować się na przynajmniej kilka upadków. Nawet, gdy będziesz się czuł już bardzo pewnie na swojej desce SUP, zaczniesz testować swoje możliwości, a to też na pewno będzie wiązało się z kąpielą w wodzie. Jeżeli już do tego dojdzie, warto jest wiedzieć jak powrócić na deskę. Masz dwie możliwości. Jedna z nich to wejście na deskę z boku, a druga od tyłu. W obydwóch przypadkach, musisz stabilnie złapać deskę, a następnie jednym i szybkim ruchem wybić się z wody i wślizgnąć się na deskę. W momencie gdy Twoja klatka piersiowa i brzuch znajdą się już na desce, wystarczy, że przesuniesz się bliżej rufy i już możesz powrócić do pozycji klęczącej, a następnie ponownie wstać na deskę. Jeżeli jesteś niedoświadczonym wioślarzem albo planujesz długodystansowe pływanie po trudnych akwenach, rozważ zakup bojki pneumatycznej, która otworzy się po pociągnięciu odpowiedniej linki. Jak bojki działają w praktyce, możesz zobaczyć na poniższym video.
PLANUJESZ ZAKUP PIERWSZEJ DESKI SUP? SKORZYSTAJ Z NASZEGO KONFIGURATORA - WYBIERZ DESKĘ DOPASOWANĄ DO TWOICH POTRZEB ODPOWIADAJĄC NA 3 PROSTE PYTANIA
Jeżeli nadal masz pytania lub wątpliwości dotyczące wybranych zagadnień, śmiało możesz skontaktować się z nami telefonicznie lub mailowo.