Skontaktuj się z nami:
  • Doradztwo, zamówienia, reklamacje: +48 513 669 669
  • info@campsup.pl
Wiedza dla pasjonatów od pasjonatów
Kategorie

Kajak dmuchany - czy warto?

Kajak dmuchany - czy warto?

Kajak dmuchany czy sztywny

Kajaki pneumatyczne, nazywane również kajakami dmuchanymi są wciąż traktowane bardziej jako ciekawostka niż realna alternatywa dla kajaków twardych, ale za sprawą dmuchanych desek SUP, co raz więcej osób przekonuje się właśnie do takiego środka transportu. Prawda jest taka, że kajaki dmuchane mają o wiele więcej zalet, niż mogłoby się wydawać, a podróżowanie nimi jest równie bezpieczne i efektywne jak to ma miejsce w przypadku kajaków twardych. Dodatkowo kajaki pneumatyczne mają jeszcze jedną ogromną zaletę. Chodzi o łatwość transportu i przechowywania. Chcąc wybrać się nad wodę ze standardowym kajakiem, musimy myśleć o tym jak go bezpiecznie przetransportować. Mając kajak dmuchany, wrzucamy torbę z nim w środku do bagażnika i gotowe.

Zastanawiasz się, czy kajak pneumatyczny to dobry wybór? Przeczytaj nasz wpis, dowiedz się więcej na ich temat i rozwiej wszelkie wątpliwości. Zaczniemy właśnie od tego, żeby odpowiedzieć na najczęściej nurtujące naszych Klientów pytania. Dodatkowym pytaniem, po przeczytaniu wpisu, które może pojawić się w Twojej głowie, będzie decyzja deska sup czy kajak. Dla wszystkich chcących aktywnie spędzać czas na wodzie, obydwa rozwiązania będą posiadać plusy. Więcej o tym możesz przeczytać w oddzielnym wpisie, opisującym zalety zarówno kajaków jak i desek sup z siedziskiem

Kajak dmuchany opinie

Czy kajak pompowany jest bezpieczny?

To najczęściej zadawane pytanie podczas wyboru kajaka. Odpowiedź jest jednak bardzo prosta – oczywiście, że tak.  Wszystkie kajaki dmuchane dostępne w naszej ofercie są wykonane z odpornych na uszkodzenia mechaniczne materiałów najwyższej jakości. Wierzchnia warstwa wykonana jest zawsze z wytrzymałego materiału PVC. Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że kajaki pneumatyczne wykonane są w technologii Drop Stitch, co oznacza, że w ich rdzeniach znajdują się tysiące włókien poliestrowych, które prostują się po napompowaniu, nadając kajakowi kształt i wyjątkową sztywność. Kolejnym ważnym aspektem jest fakt, że dmuchane kajaki są dużo bardziej elastyczne niż ich twarde odmiany, a co za tym idzie, nawet podczas spotkania z wystającym pniem – nie musimy obawiać się o jego uszkodzenie.

Czy kajakiem dmuchanym łatwo się steruje?

Odpowiedź po raz kolejny brzmi TAK. Projektanci i konstruktorzy zwracają na to dużo uwagi i już na etapie projektowania tworzą kadłuby w taki sposób, żeby komfort stał na jak najwyższym poziomie. Przykładowo – wszystkie kajaki Aqua Marina z linii Tomahawk mają podłogi, pod dziobem i rufą, uformowane w literę V. Dzięki temu są one w stanie zapewnić wyjątkową wydajność płynięcia, a także możliwość wykonania szybkich i bardzo zwinnych skrętów. Dodatkowo wszystkie kajaki pneumatyczne mają montowane stateczniki, które dodatkowo pomagają w sterowaniu.

 

Skoro mamy już to za sobą, teraz przejdziemy do kolejnego punktu, a mianowicie, opowiemy więcej na temat tego jak wybrać kajak pneumatyczny, na co zwrócić uwagę i co zrobić, żeby pływanie na nim było maksymalnie bezpieczne.

Ilość użytkowników – decydując się na kajak dmuchany, musisz wiedzieć w jak szerokim gronie, masz lub macie zamiar pływać. W ofercie CampSup.pl posiadamy kajaki pompowane jednoosobowe, dwuosobowe, a maksymalna pojemność to kajak dmuchany 3 osobowy. Wszystko dostosowane do preferencji i unikalnych potrzeb użytkowników. Na uwadze należy mieć jednak fakt, że im więcej osób na pokładzie, tym trudniejsze może okazać się sterowanie, szczególnie w przypadku gdy to dopiero Wasze początki.

Komory powietrza – na ten aspekt naprawdę warto zwrócić uwagę podczas wyboru kajaka dmuchanego. Komory powietrza wewnątrz kajaka mają na celu dwie rzeczy – po pierwsze dużo równomierniej rozkłada się w nich powietrze, co przekłada się na dużo większy komfort wiosłujących, a dodatkowo, w razie ewentualnego uszkodzenia kajaka, nie ujdzie z niego całe powietrze, a jedynie to znajdujące się w danej komorze. To sytuacja ekstremalna, której prawdopodobieństwo zdarzenia jest bardzo małe, ale taką sytuację też musimy teoretycznie rozważyć.

Waga – to równie istotny aspekt, który także przemawia za kajakami pneumatycznymi. Kajak dmuchany czy sztywny - porównajmy. Przykładowo, kajak dmuchany 2 osobowy Aqua Marina Tomahawk AIR-K 440 waży 20,3 kilograma. Dwuosobowy kajak twardy wykonany z polietylenu waży zazwyczaj pomiędzy 25, a 35 kilogramów. Ta niewiele znacząca mogłoby wydawać się różnica, to tak naprawdę przepaść.

Nośność – skoro było już o wadze samego kajaka, to teraz czas na wagę użytkowników. W specyfice każdego produktu znajduje się informacja na temat tego, jakie może być maksymalne obciążenie. Wybierając odpowiedni kajak, od tej liczby należy odjąć zawsze 10%. Przykładowo – jeżeli producent podaje, w przypadku kajaka dwuosobowego, maksymalną wagę na poziomie 210 kilogramów, my polecamy ją osobom, których łączna masa ciała nie przekracza 180 – 190 kilogramów.

Wyposażenie – wybierając kajak pneumatyczny, zwróć uwagę na to, co dostajesz w zestawie. Plecak służący do transportowania, wydajna pompka czy siedziska kajakowe to w większości przypadków oczywistość, ale bywa tak, że producenci nie dodają do zestawów wioseł, chcąc dać użytkownikom możliwość ich indywidualnego doboru.

Wiosła – skoro jesteśmy już przy tym temacie, jest to aspekt, na który także warto zwrócić uwagę. Najważniejszą rzeczą w ich przypadku jest oczywiście waga. Im lżejsze, tym łatwiej i bardziej komfortowo się ich używa.

Powyżej poruszyliśmy najistotniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę podczas poszukiwania i wyboru kajaka dmuchanego. Jest jeszcze jedna rzecz, która często jest czynnikiem decydującym – cena. Ile zatem powinien kosztować? Kajak dmuchany opinie na temat ceny. W tym przypadku odpowiedź nie jest jednoznaczna. Wszystko zależy od tego jak chcemy go użytkować, czego od niego oczekujemy, a także co chcemy otrzymać w zestawie. Prawdą jest jednak to, że im więcej na niego przeznaczymy, tym lepszy i bardziej zaawansowany technologicznie produkt otrzymamy.

Sam wybór odpowiedniego modelu nie jest łatwy. Dlatego stworzyliśmy ranking kajaków dmuchanych, zeby ułatwić Ci podjęcie decyzji i wybrać odpowiedni kajak.

Kajaki pneumatyczne - podsumowanie

Kajaki pneumatyczne, nazywane też dmuchanymi lub pompowanymi, zyskują na całym świecie coraz większą popularność. Wszystko to za sprawą ich wielu zalet, o których napisaliśmy powyżej. Podsumowując, kajaki pompowane są równie komfortowe, szybkie i zwrotne, co standardowe, polietylenowe wersje. Dodatkowo są dużo łatwiejsze w transportowaniu i przechowywaniu. Co więcej, użytkownicy nie muszą się obawiać o swoje bezpieczeństwo – kajaki są zaprojektowane w taki sposób, że ich uszkodzenie mechaniczne jest prawie niemożliwe.

Jeżeli szukasz czegoś, co pozwoli Ci na odkrycie nowego wymiaru przemierzania wodnych tras – wybierz kajak pneumatyczny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium