Skontaktuj się z nami:
  • Doradztwo, zamówienia, reklamacje: +48 513 669 669
  • info@campsup.pl
Wiedza dla pasjonatów od pasjonatów
Kategorie

Gdzie pływać na desce SUP

Gdzie pływać na desce SUP

Wybór miejsca w którym będziesz pływał na desce SUP będzie szczególnie istotny na samym początku Twojej przygody z Stand Up Paddle. Prawda jest taka, że pływać można wszędzie, ale wszędzie to znaczy gdzie dokładnie? Takie pytanie stawiają sobie wszyscy, którzy zaczynają i nie są pewni jaki zbiornik będzie najodpowiedniejszy. Poniżej wylistujemy i przeanalizujemy wszystkie możliwości.

Jakie rzeczy warto wziąć pod uwagę niezależnie od wyboru miejsca w którym chce się pływać?

  1. Pogoda – niezależnie od tego czy wybierasz się nad jezioro czy chcesz posurfować w oceanie, sprawdź dokładnie prognozę pogody na dany dzień. Ważne jest żeby nie sugerować się tylko jednym źródłem – sprawdź kilka różnych portali i zobacz czy informacje się pokrywają. Najgorsze co może być to ulewa podczas gdy Ty jesteś na środku jeziora, kilkaset metrów od brzegu.
  2. Bezpieczeństwo - zaopatrz się w niezbędne elementy asekuracyjne – kamizelkę asekuracyjną oraz w razie potrzeby smycz. Te dwie rzeczy sprawią, że zagwarantujesz sobie bezpieczeństwo. Kamizelka asekuracyjna sprawi, że w razie upadku do wody nic Ci się nie stanie, a dzięki smyczy, Twoja deska nie oddali się od Ciebie w przypadku gdy pływasz w zbiornikach z dużym nurtem.
  3. Towarzystwo – to szczególnie istotny element gdy zaczynasz swoją przygodę z SUP. Pływanie w większej ilości osób sprawi, że będzie Wam raźniej, a dodatkowo, w razie nieprzewidzianych sytuacji, zawsze możesz liczyć na czyjąś szybką pomoc.
 

STOISZ PRZED WYBOREM SWOJEJ PIERWSZEJ DESKI SUP I NIE DO KOŃCA WIESZ, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ? PRZYGOTOWALIŚMY KOMPLETNY PRZEWODNIK, KTÓRY BARDZO PRECYZYJNIE WYJAŚNI CI WSZELKIE ASPEKTY Z TYM ZWIĄZANE, ORAZ POZWOLI, NA WYBRANIE DESKI SUP DOSTOSOWANEJ DO TWOICH POTRZEB I PREFERENCJI.

 

Pływanie sup na jeziorze

Jeziora i stawy

Najpopularniejsze i najbardziej dostępne zbiorniki wodne to właśnie jeziora i stawy. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo, że w zasięgu kilku lub kilkunastu kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania znajdziesz odpowiednie miejsce, które będzie idealne do pierwszych prób z deską SUP. Dzięki bliskości i ogólnej dostępności tego typu akwenów, możesz wybrać się tam w weekend ze znajomymi lub rodziną. Jeziora i stawy są dobrym wyborem dla początkujących ze względu na bliskość linii brzegowej, a także brak nurtów i wirów wodnych.

Pływanie na desce sup na rzece

Rzeki

To szczególnie ciekawy sposób na eksplorowanie nowych miejsc, jak i samo poznanie się z SUP. W tym wypadku bardzo istotne jest żeby przed wypłynięciem zorientować się jak bardzo silny jest nurt w miejscach, w których planujemy pływać. Rzeki bywają pod tym kątem bardzo zdradliwe. Musisz pamiętać o tzw. bystrzach czyli miejscach gdzie następują lokalne przyspieszenia biegów rzek. Dodatkowo, często możemy napotkać na nich na różnego rodzaju niespodzianki, takie jak powalone drzewa czy wystające z wody konary. Jeżeli jednak chcesz przemierzyć deską dłuższą odległość – rzeka wydaje się być ciekawym rozwiązaniem – dzięki nurtowi nie będziesz musiał wkładać aż tak dużo siły w samo wiosłowanie. W tym przypadku musisz też zadbać o odpowiedni rodzaj deski. Jaki sup wybrać, aby cieszyć się bezpiecznym pływaniem po rzekach, dowiesz sie z naszego poradnika.

Pływanie na desce sup po kanale

Kanały

Nie polecamy tego typu wycieczek dla osób mało doświadczonych, ale na pewno jest to bardzo ciekawa alternatywa. Szczególnie kanały miejskie mogą być interesującą alternatywą dla osób, które chcą zwiedzić miasto oglądając je z zupełnie innej perspektywy. W tym wypadku musimy mieć jednak na uwadze regulacje prawa wodnego, które może być różnorakie dla wybranych miejscowości.

Deska sup na ocenie

Morza i oceany

SUP to sport wszechstronny, a co za tym idzie, jego możliwości są naprawdę szerokie. Jeżeli masz już doświadczenie z SUP, a tym bardziej jeżeli próbowałeś już swoich sił z surfingiem lub windsurfingiem, wybór morza lub oceanu będzie dla Ciebie czymś, co po prostu znasz. Plusem jest to, że w przypadku małych fal, sprawdzi się większość desek SUP. Jeżeli jednak chcesz rozwijać się właśnie w kierunku pływania na falach, powinieneś pomyśleć o dedykowanym dla takich zbiorników sprzęcie.

Baseny

Baseny będą świetnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy chcą zacząć uprawiać Fitness SUP lub Yoga SUP. Wraz z rosnącą popularnością tego sportu na polskim rynku, otwiera się co raz więcej szkółek organizujących grupowe zajęcia fitness lub yoga właśnie na deskach SUP. Dzięki ćwiczeniom ich na wodzie, możesz poznać je zupełnie z innej strony, ucząc się jednocześnie dużo lepszego balansu, koordynacji, a także ćwicząc tak właściwie wszystkie możliwe mięśnie.

Niezależnie od tego gdzie planujesz pływać – pamiętaj, żeby mierzyć siły na zamiary. Nie porywaj się na rzekę o szybkim nurcie w przypadku gdy chcesz się uczyć, ale też miej na uwadze fakt, że spokojne jezioro może Ci nie wystarczyć jeżeli jesteś już zaprawiony w bojach i oczekujesz od tego sportu więcej adrenaliny.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium