
Pływanie na desce SUP z psem - poradnik
Traktujesz swojego psa jako pełnoprawnego członka rodziny i nie wyobrażasz sobie żadnego wypadu bez niego? Doskonale rozumiemy co czujesz i właśnie z tego powodu przygotowaliśmy poniższy tekst, z którego dowiesz się jak pływać na desce SUP z psem, co zrobić żeby odpowiednio go przygotować do takiej aktywności, a także jakie kroki podjąć, żeby wspólna przygoda była bezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila.

Deska SUP z psem – czy to możliwe?
Traktujesz swojego psa jako pełnoprawnego członka rodziny i nie wyobrażasz sobie żadnego wypadu bez niego? Doskonale rozumiemy co czujesz i właśnie z tego powodu przygotowaliśmy poniższy tekst, z którego dowiesz się jak pływać na desce SUP z psem, co zrobić, żeby odpowiednio go przygotować do takiej aktywności, a także jakie kroki podjąć, żeby wspólna przygoda była bezpieczna zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego pupila.
Po pierwsze bezpieczeństwo!
Przy okazji różnych wpisów, które pojawiły się na naszym blogu, podkreślaliśmy istotę bezpieczeństwa podczas pływania na desce SUP. Będziemy to robili zawsze i wszędzie i powtarzali to jak mantrę – bezpieczeństwo ponad wszystko. Jeżeli pływasz na desce SUP w pojedynkę – musisz zadbać o siebie, ale pamiętaj, że pływając z kompanem – nieważne czy jest to żona, dziewczyna, dziecko czy pies, odpowiadasz również za kogoś. Woda to żywioł, który trzeba traktować z pokorą i nawet pływając na najspokojniejszej wodzie, należy przestrzegać zasad bezpieczeństwa.
Pływanie na desce SUP z psem – jak zacząć?
Pierwsze pytanie, jakie musisz sobie zadać chcąc zacząć pływać na desce SUP z psem brzmi „Czy mój pies lubi wodę?” Jeżeli nie mieliście okazji jeszcze tego sprawdzić, zanim wejdźcie razem na deskę, wybierzcie się nad jezioro lub morze i spróbujcie wspólnie pobawić się w wodzie. Żeby zachęcić psa do aktywności w wodzie, możesz wykorzystać piłkę albo frisbee. Jeżeli okaże się, że Twój pupil chętnie wbiega do wody, a rozbryzgujące się fale na jego pysku nie stanowią dla niego żadnego problemu, możecie wskakiwać na deskę SUP. Jeżeli jednak Twój pies ma opory przed wodą, nie zmuszaj go do tego. Jeżeli zrazi się na samym początku, nici ze wspólnego pływania. Podobnie jak człowiek, pies musi mieć czas, żeby oswoić się z nowym miejscem i sytuacją. Jeżeli po kilku razach nad wodą sytuacja się nie zmieni, prawdopodobnie będziesz musiał zacząć pływać sam.
Jeżeli już nie raz mieliście okazję pływać ze swoim psem na różnych akwenach i wiesz, że woda mu nie straszna, ale nie wiesz jak zareaguje on na nową sytuację, możesz spróbować rozłożyć deskę w domu albo na lądzie, bezpośrednio przed wejściem do wody. Pamiętaj jednak o tym, żeby deska nie była napompowana. Niech pies ma możliwość jej zobaczenia, niech na nią wejdzie i chociaż w małym stopniu się z nią oswoi. Dzięki temu będzie mu łatwiej już w samej wodzie.
Z jakim psem można pływać na desce SUP?
Rasy są różne, a co za tym idzie, wielkość i waga psa może być bardzo zróżnicowana. Niezależnie od tego czy chcesz pływać z Maltańczykiem, czy z Bernardynem, jest to wykonalne. Wszystko zależy w tym wypadku od doboru odpowiedniego sprzętu, który będzie uwzględniał wagę Twoją i Twojego psa. Przy wyborze deski zawsze zwracaj uwagę na parametr mówiący o maksymalnej wadze użytkowników. Nawet jeżeli planujesz pływać ze swoim pupilem tylko od czasu do czasu, warto, żeby to uwzględnić podczas wyboru deski SUP. Nieodpowiednio dobrana deska SUP, na której będzie się pływać z psem, spowoduje, że komfort będzie na dużo niższym poziomie niż to możliwe. Jeżeli nie wiesz, na jaką deskę SUP się zdecydować, skorzystaj z naszego interaktywnego przewodnika. Wystarczy, że odpowiesz na kilka pytań, a system automatycznie wskaże Ci najodpowiedniejsze modele.
Deska SUP z psem – wchodzimy na wodę.
Skoro etap adaptacji macie już za sobą, przyszedł czas na właściwe pływanie. Kiedy robiłeś to sam, wszystkie czynności były dla Ciebie raczej oczywiste, ale teraz musisz wziąć pod uwagę Twojego psa i jego zachowanie. Po pierwsze – jak w ogóle odbić od brzegu? Najpewniejszym i najmniej problemowym sposobem będzie odpłynięcie od brzegu i wciągnięcie psa na pokład dopiero na głębszej wodzie. Inną możliwością jest wprowadzenie psa na deskę SUP na stosunkowo niskiej wodzie, przeprowadzenie jej tak daleko jak się da i wtedy samodzielne wejście na deskę. Prawda jest taka, że każdy z Was musi sam wypracować sobie taki sposób, który będzie najbardziej komfortowy dla samego siebie i najmniej stresujący dla pupila.
W momencie gdy udało się Wam już wejść na deskę, teraz przyszedł czas na naukę pływania z kompanem. W przypadku samodzielnego pływania środek ciężkości układa się zupełnie inaczej, ale też ze względu na dodatkową wagę, sztywność, stabilność czy zwrotność deski może być nieco inna. Ogólnie deska ma prawo zachowywać się inaczej niż podczas samotnego pływania. Warto jest mieć to na uwadze, szczególnie na samym początku, kiedy dopiero testujecie wspólne pływanie.
Po wejściu na deskę warto jest też zwrócić uwagę na zachowanie psa, które szczególnie podczas pierwszych prób, może być różne. Pies może być zestresowany nową sytuacją, miejscem, osobami znajdującymi się niedaleko itd. Dodatkowo, jeżeli pies będzie chciał stać na desce SUP, musisz zwrócić uwagę to czy nie ma on problemów z utrzymaniem równowagi. Tak jak Ty musiałeś się tego nauczyć, on też musi.
Pływanie na desce SUP z psem – podsumowanie
Wiosłowanie na desce na stojąco robi się w naszym kraju coraz popularniejsze, a ilość użytkowników zwiększa się z roku na rok. Co raz to większe rzesze ludzi odkrywają zalety tej aktywności fizycznej i chętnie wybierają się na wodę, żeby spróbować swoich sił. Coraz popularniejsze robi się także pływanie w więcej niż jedną osobę – czy to z drugą osobą, czy właśnie z psem. Chcąc zacząć swoją przygodę na wodzie razem z pupilem – ważne jest to, żeby odpowiednio się do tego przygotować zarówno pod kątem sprzętu, jak i wiedzy czysto teoretycznej. Deska musi mieć odpowiednie wymiary, żeby pływanie na niej było komfortowe i bezpieczne dla każdego z Was, a dodatkowo – warto jest znać zachowanie swojego psa w wodzie ogólnie, ale również w wybranych sytuacjach nietypowych, takich jak np. upadek do wody. Prawda jest taka, że ćwiczenie czyni mistrza, a co za tym idzie, musicie spróbować kilka razy, żeby przekonać się, czy wspólne pływanie pasuje Wam obojgu.
