Jak wybrać deskę SUP - poradnik

Jak wybrać deskę SUP - poradnik

SUP czyli Stand-Up Paddling to rozwijający się w ekspresowym tempie sport wodny, który zyskał sobie już ogromną rzeszę fanów na całym świecie. W Polsce jego popularność rośnie z roku na roku, a zainteresowane są nim całe rodziny, bowiem jest to dyscyplina dla każdego – niezależnie od wieku czy kondycji fizycznej. Zanim jednak oddasz się tej świetnej zabawie, musisz zadbać o sprzęt, a w tym wypadku najistotniejszym elementem Twojego ekwipunku będzie oczywiście deska.

 

Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z SUP, przed właściwym zakupem samej deski musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów takich jak miejsce pływania czy Twoja budowa ciała. Te rzeczy będą miały wpływ na odpowiedni dobór takich parametrów jak szerokość, długość, grubość, a także to czy deska ma być twarda czy pompowana. Zdajemy sobie sprawę z tego, że dla początkującej osoby, ilość informacji na temat desek SUP może być przytłaczająca, dlatego też stworzyliśmy nasz poniższy poradnik, który wyjaśnia wszystkie najistotniejsze zagadnienia związane z deskami do pływania na stojąco. Z tekstu dowiesz się jakie są typy desek, do czego są dedykowane, jakie są rozmiary i jak wybrać deskę idealną pod swoje osobiste preferencje i możliwości. Zaczynamy.

Stoisz przed wyborem swojej pierwszej deski SUP i nie do końca wiesz, na co zwrócić uwagę? Przygotowaliśmy specjalny, interaktywny przewodnik, który pozwoli Ci, na wybranie deski SUP dostosowanej do Twoich potrzeb i preferencji.

 

Rodzaje desek SUP

Zacznijmy od najistotniejszej kwestii czyli od przeznaczenia deski. Musisz zastanowić się gdzie i w jaki sposób będziesz z niej korzystał. Inną deskę wybierzemy dla fanów mocniejszych wrażeń, którzy chcą mierzyć się z oceanicznymi falami, a zupełnie inną dla kogoś, kto chce zrelaksować się w słoneczny weekend i wyskoczyć nad jezioro żeby odprężyć się na wodzie. Głównymi rodzajami desek są surf SUP, flatwater – inaczej nazywana touring, race SUP, allround, family oraz kids. Istnieją także ich odmiany, ale początkowo zajmiemy się wyżej wymienionymi, głównymi typami:

Surfingowe (Surf SUP) – jak sama nazwa wskazuje, deska jest przeznaczona głównie dla osób, które chcą wykorzystać ją także na falach. Deski te są zazwyczaj krótsze niż pozostałe i mają bardziej zaznaczone wygięcie (rocker) na przodzie oraz tyle. Dzięki temu deski typu surf SUP są dużo zwrotniejsze i łatwiej jest surfować nimi po falach, ale z drugiej strony – nie są one przeznaczone dla nowicjuszy bowiem są mniej stabilne na spokojnych wodach takich jak np. jezioro.

Turystyczne (Touring) – deski do pływania tego typu są przeznaczone dla osób, które chcą podejść do tematu SUP w sposób bardziej rekreacyjny niż wyczynowy. Deski typu flatwater są dłuższe i mają bardziej zadarty dziób, dzięki czemu będzie to świetny wybór dla wszystkich tych, którzy zaczynają swoją przygodę z SUP i chcą spróbować swoich sił początkowo na spokojnych wodach bez fal. Początkującym będzie łatwiej utrzymać na nich równowagę, dzięki czemu początek zabawy będzie dawał dużo więcej frajdy.

Dla wszystkich (Allround) – to najbardziej uniwersalny typ deski, który będzie świetnym wyborem dla osób początkujących, które będą chciały przetestować różne możliwości tego sportu. Budowa tych desek jest zazwyczaj szersza, grubsza i dłuższa co przekłada się na dużą stabilność i łatwość sterowania co będzie istotne na spokojnych wodach, ale dzięki rockerowi czyli wygięciu, sprawdzą się także jako deski do wykorzystania na falach.

Wyścigowe (Race) – ten typ to sprzęt dla bardziej zaawansowanych. Jeżeli czujesz się już pewnie na desce typu Touring albo Allround i wiesz, że lubisz nabierać większych prędkości – deska SUP typu Race będzie dla Ciebie dobrym wyborem. Deski te są długie i wąskie, a ponadto mają ostre dzioby, dzięki czemu łatwo jest na nich nabrać prędkości, ale łatwo jest też wylądować w wodzie bowiem utrzymanie na nich równowagi nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać.

Dla dzieci (Kids) – dedykowane dla naszych pociech, deski SUP typu Kids są przeznaczone dla osób o niższym wzroście i mniejszej wadze ciała. Konstrukcja tych desek jest stworzona w taki sposób, żeby dzieciom było łatwo utrzymać na nich równowagę, a także bezproblemowo sterować. W tym przypadku, także wiosło jest krótsze i lżejsze niż ma to miejsce w standardowych wersjach. Przy wyborze deski SUP dla dziecka, warto jest zwrócić uwagę na jej pojemność, która powinna odpowiadać mniej więcej czterokrotności wagi dziecka.

Rodzinne (Family / Team) – deski SUP typu family to jak sama nazwa wskazuje, produkt dedykowany dla osób, które chcą czerpać przyjemność z pływania w większym gronie. SUP w wersji Family to zazwyczaj deski typu allround – uniwersalne i przeznaczone na spokojniejsze wody, szersze i dłuższe – stworzone w taki sposób, żeby bez problemu utrzymał się na niej wiosłujący wraz z pasażerem i żeby zapewnić obydwojgu maksimum komfortu.

 

Deski pompowane vs deski twarde

Jeżeli wiesz już gdzie będziesz używał swojej deski i w jaki sposób, musisz zastanowić się nad tym czy chcesz deskę twardą czy pompowaną.

Deski twarde są wykonane z różnych materiałów, takich jak pianka, plastik czy włókno szklane, ale można znaleźć także np. deski z drewna. Deski SUP twarde są dostępne w większej ilości rozmiarów i typów, a co za tym idzie są bardziej wyspecjalizowane, ale z drugiej strony, zajmują dużo miejsca i ciężko jest je przetransportować.

Deski pompowane są wykonane z warstw plastiku PVC pomiędzy którymi znajduje się powietrze – jest to tzw. konstrukcja typu „drop-stitch”. Deski SUP dmuchane są wytrzymalsze niż ich twarde odpowiedniki i sprawdzą się lepiej dla osób początkujących. Dodatkowymi zaletami są też łatwość przechowywania – deska SUP pompowana po spuszczeniu z niej powietrza zajmuje bardzo niewiele miejsca, co też jest bardzo istotnym aspektem podczas transportu. Kolejną ważną rzeczą na którą warto jest zwrócić uwagę – upadek na deskę pompowaną na pewno nie będzie tak bolesny jak na taką wykonaną w całości z pełnego plastiku lub innego tworzywa. Warto jest mieć to na uwadze, szczególnie gdy zaczyna się swoją przygodę z SUP.

 

Parametry desek 

Długość i pojemność deski SUP

Skoro już wiesz jaki typ deski wybierasz i czy deska ma być pompowana czy twarda, przyszedł czas na odpowiedni dobór parametrów deski do Twojego wzrostu i wagi. Dwa najważniejsze parametry na które musisz zwrócić uwagę podczas wyboru to długość i pojemność.

Pojemność deski SUP – liczona jest zawsze w litrach. Parametr ten pokazuje wyporność deski na wodzie z określonym ciężarem. Im większa jest pojemność deski, tym większy ciężar deska jest w stanie utrzymać. Deska o zwiększonej pojemności jest także stabilniejsza i łatwiejsza w prowadzeniu, a to powinno być kluczowe dla początkujących. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z SUP – zwróć uwagę na deski o większej pojemności.

Długość deski SUP – liczona jest zawsze w stopach i calach zgodnie z amerykańskim systemem. Przykładowo, jeżeli długość deski jest oznaczona jako 10’ 10” – oznacza to, że ma ona 10 stóp i 10 cali, co w przełożeniu na polskie jednostki daje nam około 330cm. Wybór odpowiedniej długości będzie zależał od typu deski, jej przeznaczenia, a także Twojej wagi. Jeżeli dopiero zaczynasz i chcesz dobrać pierwszą deskę SUP – skontaktuj się z nami, a my podpowiemy jaka będzie najbardziej odpowiednia właśnie dla Ciebie.

 

Wybierz wiosło

Wiosło to niezbędny element, bez którego nie możemy mówić o SUP. Jego dobór i dopasowanie jest tak samo istotne, jak wybór samej deski. W tym wypadku najistotniejszymi parametrami na które musisz zwrócić uwagę są jego długość oraz rozmiar pióra.

Pióro to nic innego jak płaski element, który znajduje się na końcu wiosła i który zanurzony w wodzie służy do odpychania. Im będzie on większy, tym większe pole oporu, a co za tym idzie, więcej siły przełożonej na odepchnięcie. Krótko mówiąc – im większe pióro, tym większa moc. Większe pióra są polecane dla osób, które pływają po falach. Dają one większą stabilność, a jednocześnie, łatwiej jest się dzięki nim odepchnąć. To istotne kiedy czekasz na swoją falę idealną i nie możesz zmarnować okazji. Mniejsze pióra są częściej wykorzystywane przy deskach bardziej uniwersalnych, takich jak allround czy touring. Dzięki nim możesz wiosłować dłużej i przy mniejszym zmęczeniu ponieważ nie musisz wkładać aż tak dużo siły w jedno odepchnięcie.

Istotna jest także długość samego wiosła, która będzie podyktowana typem wybranej przez Ciebie deski oraz Twoim wzrostem. Wiosło powinno być zawsze wyższe od Ciebie, ale dokładna jego długość powinna być zależna od typu pływania. Może być tak, że jak już zaznajomisz się z tym sportem, uznasz, że potrzebujesz dwóch wioseł. Możesz też skorzystać z opcji kupna wiosła o regulowanej długości, co może okazać się świetnym wyborem jeżeli będziesz dzielił je z kimś innym – np. z rodziną albo przyjaciółmi.

 

Finy w deskach SUP

Płetwy nazywane też finami to nic innego jak stateczniki, które mają pomóc w lepszym dopasowaniu deski do danego typu pływania. Jest kilka możliwości konfiguracji ilości płetw zaczynając od jednej, a kończąc na aż trzech. W dużej większości przypadków, finy można wymieniać albo dokładać dodatkowe. Zazwyczaj korzysta się z jednej z trzech możliwości:

Pojedynczy fin – dedykowany dla osób, które pływają po spokojnych wodach

Trzy finy – nazywane także zestawem thruster – w tym wypadku wszystkie trzy płetwy mają zazwyczaj taki sam rozmiar. To konfiguracja uniwersalna, która pozwala na zachowanie balansu zarówno na spokojnej wodzie, jak i podczas surfowania.

Zestaw 2+1 – sprawa wygląda podobnie jak wyżej, natomiast tutaj środkowy fin jest dużo większy niż 2 pozostałe. Taki zestaw jest dedykowany dla osób, które głównie wykorzystują deskę do surfowania.

Dobór odpowiedniej ilości płetw, a także ich rozmiarów zależy od typu deski, Twoich osobistych preferencji, stylu, a także miejsca pływania.

 

Powyżej opisaliśmy wszystkie najistotniejsze elementy, które musisz wziąć pod uwagę podczas wyboru deski SUP. Poniżej przedstawimy kilka wariantów, które pomogą Ci jeszcze lepiej dobrać odpowiedni dla Ciebie sprzęt.

Jestem początkujący i chcę spróbować swoich sił na desce SUP

Jeżeli to dopiero początek Twojej drogi i nie jesteś pewny czego oczekujesz – polecamy wybór deski typu all-round (rekreacyjne) lub touring (turystyczne), które charakteryzują się dużą uniwersalnością. Przy wyborze deski, weź pod uwagę swoją masę ciała i w oparciu o to przeanalizuj parametry interesującej Cię deski. Przy każdej z nich znajdziesz punkt mówiący o maksymalnym obciążeniu – dla początkujących polecamy wybór deski o większym maksymalnym obciążeniu niż Twoja rzeczywista waga. Dzięki temu, deska pozostanie sztywna i stabilna, a to będzie kluczowe podczas pierwszych prób na wodzie. Jeżeli szukasz pierwszej deski – sprawdź model Hydro Force White Cap z kolekcji 2021, który opisaliśmy na naszym blogu. Ta deska charakteryzuje się świetnym stosunkiem ceny do jakości i będzie ona odpowiednia dla każdego, kto chce rozpocząć swoją przygodę. Podobnie jak Aqua Marina Fusion, stabilna i twarde deska, dedykowana zarówno dla początkujących, jak i średnio-zaawansowanych wioślarzy

SPRAWDŹ DESKI TYPU ALL-ROUND >>

 

Chciałbym zacząć pływać z rodziną

Pływanie z rodziną to świetna forma wspólnego spędzenia czasu, ale należy to robić bezpiecznie, a co za tym idzie, trzeba się do tego odpowiednio przygotować. Jeżeli nigdy nie miałeś styczności z SUP, najlepszą drogą w takim wypadku będzie jeżeli w pierwszej kolejności rozpływasz się sam, poznasz sprzęt i będziesz potrafił nad nim zapanować w różnych warunkach. Musisz mieć na uwadze fakt, że pływanie z osobą towarzyszącą albo dzieckiem to zupełnie coś innego. Zwiększona masa i inaczej rozłożony środek ciężkości przekłada się bezpośrednio na szybkość, zwrotność i stabilność. Jeżeli początki masz już za sobą i chcesz zacząć pływać z drugą osobą – weź pod uwagę sprzęt jakim dysponujesz. Jeżeli Twoja deska charakteryzuje się zwiększonymi wymiarami – długością, szerokością, wypornością i maksymalnym obciążeniem – możesz ją wykorzystać. Musisz mieć jednak na uwadze to z kim będziesz pływał. Inaczej będzie to wyglądało w przypadku pływania z drugą osobą dorosłą, a inaczej gdy postanowisz pływać z dzieckiem. Jeżeli Twoja deska jest zbyt mała i chcesz wykorzystywać ją tylko do samodzielnego pływania, możesz kupić sprzęt dedykowany dla większej ilości osób. Deski uniwersalne, które mogą być wykorzystane zarówno do samodzielnego jak i grupowego pływania to np. Aqua Marina Monster – 366 centymetrów długości, 84 centymetry szerokości, 15 centymetrów grubości, wyporność na poziomie 380 litrów i maksymalne obciążenie które wynosi aż 170 kilogramów. Na taki sprzęt możesz spokojnie zabrać dziecko, a nawet drugą osobę dorosłą. Przy zwiększonej masie całkowitej, deska zachowa stabilność i sztywność, a to przełoży się na Wasz wspólny komfort. Jeżeli oczekujesz czegoś jeszcze większego – dobrym wyborem będzie np. Aqua Marina Super Trip w wersji Tandem – to sprzęt, który bez problemu utrzyma dwie osoby dorosłe, a nawet dodatkowo jeszcze dziecko lub psa. Jej wymiary są jednak na tyle duże, że pływanie w pojedynkę nie będzie zbyt komfortowe.

SPRAWDŹ DESKI SUP RODZINNE >>

 

Szukam wrażeń – chcę spróbować czegoś nowego

Do tej pory pływałeś na jeziorach i stawach i to masz już opanowane? Wiesz jak zachowuje się deska na spokojnych wodach i chciałbyś spróbować czegoś, co da Ci więcej adrenaliny? Myślisz o tym, żeby posurfować na falach albo dać ponieść się nurtowi rzeki i sprawdzić czym jest prawdziwa szybkość? Podobnie jak w przypadku dedykowanych desek rodzinnych, w naszej ofercie posiadamy także deski, które sprawdzą się świetnie w przypadku fal lub szybkich nurtów rzecznych. Jeżeli chcesz wypłynąć w morze, musisz wziąć pod uwagę jeden dodatkowy element a mianowicie rocker czyli wygięcie w przedniej i tylnej części. Im większy – tym łatwiej będzie kontrolować deskę podczas mierzenia się z falami.

Jeżeli natomiast rekreacyjne pływanie nie daje Ci już tyle frajdy co na początku i chciałbyś zacząć nabierać konkretnych prędkości – polecamy deski wyścigowe. Ich budowa różni się znacząco od desek rekreacyjnych czy turystycznych. Tego typu sprzęty są węższe, dłuższe i bardziej ścięte na końcach. Musisz mieć jednak na uwadze fakt, że deski te charakteryzują się też dużo mniejszą stabilnością i nie są polecane dla osób początkujących. Przykładem takiej deski może być np. model Meteor od firmy Aztron. To deska stworzona dla zawodowców, którzy zwycięstwo mają we krwi i chcą mierzyć się z innymi podczas wyścigów. Jest bardzo długa – mierzy aż 426 centymetrów, ale przy tym jest stosunkowo wąska – jej szerokość to tylko 71 centymetrów.

SPRAWDŹ DESKI TYPU RACE >>

Wybierając deskę SUP – niezależnie od tego czy dopiero zaczynasz i chcesz rozpocząć swoją przygodę, czy szukasz nowych wrażeń i możliwości, w celu dobrania odpowiedniego sprzętu, musisz wziąć pod uwagę kilka aspektów, które pozwolą na odpowiedni dobór deski. Weź pod uwagę swoje doświadczenie, możliwości, miejsce w których chcesz pływać, zwróć uwagę na to czy będziesz pływał sam czy z kimś, a co za tym idzie, jaka będzie masa całkowita osób znajdujących się na desce, a dodatkowo przeanalizuj możliwości swojego budżetu. Dzięki temu, będziesz mógł dobrać odpowiedni sprzęt, który posłuży Ci latami i da Ci maksimum frajdy podczas wojaży.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium