Skontaktuj się z nami:
  • Doradztwo, zamówienia, reklamacje: +48 513 669 669
  • info@campsup.pl
Wiedza dla pasjonatów od pasjonatów
Kategorie

WindSUP czyli deska z SUP żaglem

WindSUP czyli deska z SUP żaglem

Wciąż wielu Windsurferów z dużą dozą ostrożności podchodzi do tematu deski z wiosłem. Czy to aby jednak na pewno słuszne podejście? Czy pływając na desce SUP trzeba zrezygnować z przyjemności, jaką daje windsurfing? Absolutnie nie. SUP i windsurfing można bardzo zwinnie połączyć. Rozwiązanie to deska SUP z żaglem, czyli WindSUP. O co chodzi? Jak to wygląda w praktyce? Na jaką deskę WindSUP się zdecydować? Na wszystkie te, a także inne pytania odpowiemy w poniższym wpisie.

 

JEŚLI STOISZ PRZED WYBOREM SWOJEJ PIERWSZEJ DESKI SUP, I NIE DO KOŃCA WIESZ, NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ, PRZECZYTAJ NASZ PORADNIK JAK WYBRAĆ DESKĘ SUP, KTÓRY POMOŻE CI W PODJĘCIU DECYZJI, LUB ZADZWOŃ, A MY DORADZIMY CI W WYBORZE SPRZĘTU DOPASOWANEGO DO TWOICH POTRZEB 605 929 903

WindSUP – komu to tak właściwie potrzebne?

Wyobraźmy sobie dwie sytuacje. Pierwsza to piękny słoneczny dzień i totalny brak wiatru. Windsurfer w takim wypadku nie ma możliwości skorzystania z uroków swojego ulubionego sportu z oczywistych względów. Druga sytuacja to również świetna pogoda, ale za to powiewy wiatru są bardzo silne i gwałtowne. Paddler nie skorzysta z takiego dnia, pomimo tego, że bardzo by chciał, bo trudno nazwać przyjemnością ciągłą walkę o utrzymanie poprawnego kursu. Takie dni nie muszą być jednak stracone ani dla jednej, ani drugiej grupy. Właśnie z takich powodów ktoś wpadł na świetny pomysł, żeby połączyć deskę SUP i windsurfingową. Tak właśnie powstała deska SUP z żaglem, czyli WindSUP.

 

Deska z WIndSUP

 

Deska SUP z możliwością zamontowania pędnika

WindSUP to nic innego jak standardowa deska SUP typu all-round, która posiada w pokładzie wmontowany dodatkowy gwint umożliwiający montaż windsurfingowego pędnika, czyli żagla z bomem. Zazwyczaj deski typu WindSUP posiadają dodatkowy fin, czyli statecznik, który jest umieszczony na środku deski w jego centralnej części. Dzięki temu deska utrzymuje lepszy kurs podczas żaglowania i łatwiej jest nią sterować. Każdy fin jest demontowalny w łatwy sposób, a co za tym idzie, w kilka sekund możemy zamienić deskę WindSUP w standardowego SUP-a. Co więcej, warto zwrócić uwagę na fakt, że wszystkie dmuchane deski SUP, po spuszczeniu z nich powietrza, są bardzo poręczne i łatwe w transporcie. To kolejny argument przemawiający za tym, że warto przyjrzeć się bliżej deskom typu WindSUP.

 

Deska z żaglem i wiosłem – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zawsze gdy chcemy połączyć ze sobą dwie odmienne rzeczy – tak jak w tym przypadku będziemy łączyć ze sobą dwie odmienne formy pływania, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, na czym bardziej nam zależy. Jeżeli pływanie z wiosłem ma być tylko alternatywą, to musimy poszukać deski o charakterze windsurfingowym, a jeżeli sytuacja wygląda odwrotnie to musimy skupić się na wyborze najlepszej deski SUP, która ma możliwość podpięcia pędnika. Dłuższe deski, które są bardziej Wind niż SUP, będą lepiej radziły sobie na wietrze, ale z drugiej strony, pływając na nich z wiosłem, możemy mieć większe problemy z utrzymaniem równowagi czy zwrotnością. W tym wypadku ważne jest, żeby przeanalizować wszystkie plusy i minusy i znaleźć taki model, który będzie odpowiadał specyficznym potrzebom i preferencjom. W razie ewentualnych pytań czy problemów nasz zespół zawsze służy pomocą.

Deski WindSUP – przegląd najciekawszych modeli

Pędnik do deski SUP to dodatkowy wydatek, a co za tym idzie, jeżeli nie chcesz od razu inwestować w cały niezbędny sprzęt, możesz zrobić to partiami – kupując w pierwszej kolejności deskę SUP, a następnie dokupić sam pędnik. Poniżej zaprezentujemy kilka, naszym zdaniem najciekawszych modeli desek SUP, które mają możliwość zamontowania pędnika.

Windsup STX 280 WS Freeride - ten sprzęt jest dedykowany dla wszystkich zaprawionych w boju windusrferów, którzy mają spore doświadczenie w pływaniu na desce windsurfingowej. STX 280 WS będzie świetną deską dla wszystkich tych, którzy szukają balansu pomiędzy możliwościami, a komfortem. Z jednej strony mamy tutaj deskę, która niczym nie odbiega od klasycznych, twardych desek windsurfingowych, a z drugiej, możemy ją spakować w niewielkich rozmiarów plecak. Windsup STX ma 280 centymetrów długości, 86 centymetrów szerokości i 15 centymetrów wysokości. STX 280 WS Freeride to najczęściej sprzedająca się dmuchana deska windsurfingowa. Dla użytkowników o mniejszych gabarytach proponujemy deskę STX 250 

 

Hydro Force Freesoul Tech 11'2" 3w1 – ten model to bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznej deski SUP. Polecimy ją szczególnie osobom początkującym, którzy są dopiero na początku swojej przygody z SUP. Po pierwsze deska ta oferuje możliwość montażu pędnika. Po drugie, w zestawie jest dołączone siedzisko kajakowe, dzięki któremu możemy korzystać z deski jak ze standardowego kajaka. Po trzecie, jej cena jest naprawdę atrakcyjna. Za niewiele ponad 2 tysiące złotych otrzymujemy produkt wysokiej klasy, który cechuje się świetnym stosunkiem ceny do jakości. Deska ma 340 centymetrów długości, 89 centymetrów szerokości i 15 wysokości. Maksymalne obciążenie według producenta wynosi 160 kilogramów, a co za tym idzie, to naprawdę uniwersalna deska dedykowana dla szerokiego grona odbiorców, którzy będą mogli z niej korzystać w bardzo zróżnicowanych warunkach.

Hydro-Froce Freesoul Tech

 

Zray F4 Fury Epic 12'0" – ta deska to sprzęt typu toruing, który świetnie sprawdzi się podczas dłuższych wypraw. Polecamy go jednak dla osób zaawansowanych, którzy potrafią dobrze pływać. Już po samej konstrukcji możemy stwierdzić, że jest to deska, którą będzie cechowała szybkość, ale co za tym idzie, utrzymanie na niej równowagi będzie wymagało więcej wysiłku. Zray F4 Fury Epic ma 365 centymetrów długości, 84 centymetry szerokości, a maksymalna waga użytkownika według producenta wynosi 155 kilogramów. Oczywiście w tym wypadku również mamy możliwość zamontowania pędnika.

 WindSUP Zray F4 Fury Epic

 

Skiffo Skiff 10'4" Combo WindSUP - ta deska to propozycja dla wszystkich tych, którzy szukają wszechstronności i chcą korzystać ze swojej deski na różne sposoby. Skiffo Skiff 10'4" Combo WindSUP to deska dająca nieograniczone możliwości - można z niej korzystać w klasyczny sposób pływając z wiosłem, można zamontować siedzisko kajakowe, które jest dołączone w zestawie i cieszyć się pływając na siedziąco, ale jest też możliwość zamontowania pędnika windsurfingowego. Deska ma 315 centymetrów długości, 81 centymetrów szerokości i 15 centymetrów wysokości. Dzięki takim wymiarom, na tej desce poradzi sobie większość użytkowników - zarówno tych średnio-zaawansowanych, jak i początkujących, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z deskami SUP.

 

Aqua Marina Blade 10'6" – ten model to bardzo wszechstronna i uniwersalna deska, którą można wykorzystać zarówno do pływania z żaglem, jak i z wiosłem. Deska ma 320 centymetrów długości, 84 centymetry szerokości i 15 centymetrów wysokości. Maksymalna waga użytkownika według producenta wynosi 120 kilogramów, ale my polecamy ją osobom, których masa ciała nie przekracza 100 kilogramów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w zestawie otrzymujemy dwa stateczniki, dzięki czemu deska doskonale pływa „na wiatr”.

Aqua Marina Blade

 

Pędnik windsurfingowy STX – w ofercie posiadamy dwa pędniki dedykowane do desek SUP. W zależności od potrzeb i umiejętności można wybrać wersję o powierzchni żagla od 3 do 5 metrów kwadratowych. Pędniki są wyposażone w 2 częściowe maszty i żagle z 3 pełnowymiarowymi listwami z włókna szklanego maszty, dzięki czemu, po jego złożeniu, cały zestaw robi się naprawdę kompaktowy i łatwy w transporcie, co jest ogromną zaletą.

 

Deska WindSUP - podsumowanie

Niezależnie od tego czy jesteś zapalonym żeglarzem, czy wioślarzem, deska SUP z żaglem to naprawdę świetna alternatywa, której nie należy się obawiać. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł skorzystać z uroków pięknej pogody znacznie częściej, a dodatkowo poznać zupełnie inny świat sportów wodnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium