Skontaktuj się z nami:
  • Doradztwo, zamówienia, reklamacje: +48 513 669 669
  • info@campsup.pl

Dziecko na desce SUP - poradnik dla rodziców

Dziecko na desce SUP - poradnik dla rodziców

Stand Up Paddle to świetny sport dla całej rodziny. Wybierając odpowiednią deskę – dłuższą i szerszą, możemy podróżować razem z dzieckiem i czerpać radość ze wspólnie spędzonego czasu na łonie natury. Im dziecko starsze, tym będzie bardziej chętne do tego, żeby samemu spróbować swoich sił z deską i wiosłem.

 

SUP – sport nie tylko dla dorosłych

Z wcześniejszego wpisu wiemy już, że Stand Up Paddle to świetny sport dla całej rodziny. Wybierając odpowiednią deskę – dłuższą i szerszą, możemy podróżować razem z dzieckiem i czerpać radość ze wspólnie spędzonego czasu na łonie natury. Prawda jest jednak taka, że im dziecko starsze, tym będzie bardziej chętne do tego, żeby samemu spróbować swoich sił z deską i wiosłem. Jeżeli interesuję Cię deska SUP dla dzieci – zachęcamy do przeczytania naszego poniższego wpisu.

 

 

Kiedy dziecko może zacząć przygodę z Stand Up Paddle?

Pierwsze próby pływania z dzieckiem możemy zacząć nawet od 2-3 roku życia. Wszystko jednak zależy od temperamentu i osobowości danego dziecka. Musimy pamiętać, że szczególnie małe dzieci mają problem z wytrzymaniem w jednym miejscu dłużej niż parę minut, a co za tym idzie, najlepszym sposobem będzie zaczęcie od pływania blisko lądu, tak żeby można było szybko i bezpiecznie przetransportować pupila do brzegu w razie gdyby na desce zrobiło się zbyt nudno. W miarę większego obycia i przyzwyczajenia z deską, można próbować dłuższych tras, co będzie przekładało się na większe zainteresowanie i poznawanie nowych możliwości przez dziecko. Wspólne pływanie można też wykorzystać do nauki i tłumaczenia dziecku jak to wszystko działa, na co trzeba zwracać uwagę, jak posługiwać się wiosłem, a także co zrobić żeby sport był bezpieczny.

Samodzielne próby pływania można zacząć już od 5 roku życia, w momencie gdy dziecko ma wystarczającą koordynację i wyczucie swojego ciała. W takim wypadku trzeba wyposażyć dziecko w odpowiedni sprzęt dostosowany do jego wzrostu i wagi. Deska SUP dla dzieci powinna cechować się odpowiedni parametrami. To niezwykle istotne bowiem zły dobór deski albo wiosła może spowodować zrażenie się dziecka do tej dyscypliny. Ważny jest także wybór producenta sprzętu. Niemarkowe produkty kuszą niską ceną, ale ich jakość jest do niej adekwatna. Nie warto jest patrzyć na cenę jako na najważniejszy aspekt podczas wyboru, szczególnie, że chodzi tutaj o zdrowie i bezpieczeństwo jednej z najważniejszych dla Ciebie osób.

 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Niezależnie od tego czy są to pierwsze próby Twojego dziecka, czy jest ono już zaprawionym w bojach zawodowcem, pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze! Woda to żywioł do którego trzeba podchodzić bardzo ostrożnie. Nawet jeżeli Twoje dziecko będzie pływało na spokojnej wodzie, a jego umiejętności pływackie są na wysokim poziomie, pamiętaj o niezbędnym ekwipunku:

  1. Kamizelka – tutaj sprawa wygląda podobnie jak w przypadku kasku na rowerze. Dzieci nie zbyt za nimi przepadają, ale jest to niezbędny element, który zapewni im bezpieczeństwo. Niezależnie od zbiornika wodnego i umiejętności Twoich i Twojego dziecka – my rekomendujemy zakładanie kamizelki asekuracyjnejzawsze i wszędzie.
  2. Czapka i koszulka z filtrem UV – kilka godzin spędzonych na jeziorze przy pięknej słonecznej pogodzie to coś, co lubi każdy z nas, ale efekty tego możemy odczuć dopiero potem i nie będą one należały do najprzyjemniejszych. Pamiętajmy, że woda odbija promienie słoneczne, a co za tym idzie, jesteśmy narażeni na dużo większe ich działanie na naszą skórę, co możemy skończyć się poparzeniami. Warto jest mieć to na uwadze i podczas pływania, wyposażyć dziecko w czapkę, a także koszulkę z filtrem UV. Pozwoli to uniknąć nieprzyjemności wywołanych podrażnieniami wywołanymi przez słońce.
  3. Okulary przeciwsłoneczne – podobnie jak wyżej, warto jest zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne ponieważ odbite promienie słoneczne od tafli wody mogą powodować dyskomfort dla naszych oczu. To niewielka rzecz, która może pozwolić nam i naszym dzieciom czerpać dużo więcej frajdy z pływania.
  4. Pianka - jeżeli chcecie pływać w chłodniejsze lub bezsłoneczne dni – dobrym wyborem będzie pianka, która ochroni dziecko przed działaniem zimnej wody.

 

Gdzie zacząć pływać na SUP z dzieckiem?

Odpowiedni wybór zbiornika wodnego to bardzo istotny aspekt, szczególnie w przypadku pierwszych prób pływania. My rekomendujemy spokojne wody takie jak jezioro czy rzeka z bardzo spokojnym nurtem. Jeżeli jednak są to totalne początki, jezioro z płytkim wejściem do wody wydaję się być najbezpieczniejszą opcją. Inne możliwości takie jak rzeki, morza czy oceany wiążą się z większą ilością zagrożeń – nurt, fale, grząskie dno. Jeżeli Twoje dziecko jest starsze i potrafi pływać, a także ma już opanowaną deskę SUP – możesz śmiało spróbować wypuścić je na bardziej wymagające wody. W końcu nauki czyni mistrza. Pamiętaj jednak żeby zawsze być blisko w razie ewentualnych problemów.

Warto jest też zwrócić uwagę na pobliską infrastrukturę i atrakcje – to że Ty możesz spędzić na wodzie nawet kilka godzin, nie znaczy, że Twoje dziecko też. Lodziarnia albo plac zabaw na pewno będzie ciekawą alternatywą i formą nagrody dla dziecka po nauce pływania na SUP.

 

Jak zachęcić dziecko do pływania na SUP?

Nie każde dziecko ma takie same zainteresowania i niekoniecznie deska SUP musi leżeć w obrębie tego co chciałoby robić. Warto jest jednak spróbować zachęcić dziecko do podjęcia prób. Fakt, że początkowo nie chce spróbować, nie znaczy, że po kilku próbach sytuacja się nie zmieni.

  1. Porozmawiaj z dzieckiem

Zanim jeszcze w ogóle wyruszycie nad wodę, wytłumacz swojemu dziecku czym jest SUP, jakie są jego możliwości, jak jest skonstruowana deska, jak się pływa, opowiedz mu o tym, że są specjalne deski dla dzieci itd. Im bardziej je zainteresujesz, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko samo będzie chciało spróbować. Dodatkowo, możesz mu pokazać jak wygląda deska SUP dla dzieci i wytłumaczyć różnicę pomiędzy standardową, a dziecięcą wersją.

  1. Popływaj z dzieckiem na swojej desce

Jeżeli Ty jesteś w posiadaniu swojej deski o normalnych wymiarach, pokaż dziecku jak pływasz, zaproś go do wody, pozwól mu stanąć i wyczuć balans, daj mu potrzymać wiosło. Im więcej wspólnych prób, tym lepiej.

  1. Potraktuj to jako zabawę

Nie oczekuj mistrzowskiego poziomu od pierwszego wejścia do wody. Najlepszą formą będzie traktowanie tego jako zabawy. Początkowo nie musicie nawet brać wiosła do wody. Niech dziecko siedzi na desce, a Ty pływaj obok niej. Możecie wykorzystać deskę jako miejsce z którego można skakać do wody. Następnym krokiem może być stawanie i utrzymywanie równowagi, potem możecie dodatkowo wziąć wiosło i zacząć uczyć się odpychać. Jeżeli jednak dziecko nie ma już ochoty, nie próbuj namawiać go na siłę. Niech ono samo dawkuje sobie ten sport. Taki sposób jest najbezpieczniejszy i zarówno Ty jak i Twoje dziecko będziecie czerpać z tego najwięcej przyjemności.

  1. Weź do wody wodoodporną kamerkę

Sportowe kamerki wodoodporne stały się w ostatnich latach bardzo popularne. Nie musisz jednak od razu kupować Go Pro – możesz wybrać coś bardziej korzystnego cenowo. Zróbcie trochę zdjęć, nakręćcie filmik jak dziecko pływa – będzie to świetną pamiątką, a dodatkowo dziecko będzie mogło zobaczyć co robiło dobrze, a co wymaga jeszcze poprawy.

 

Jak wybrać deskę SUP dla dziecka? 

Tak jak pisaliśmy powyżej, jeżeli zdecydujesz się już na kupno deski dla swojego dziecka – nie kieruj się ceną jako głównym parametrem. Renomowani producenci mają bardzo wyśrubowane normy bezpieczeństwa, czego nie można powiedzieć o firmach krzak. W tym wypadku chodzi o jakość użytych materiałów, klejenie, a także zadeklarowane wartości, które w przypadku nieznanych marek mogą różnić się w rzeczywistości od tego co jest zadeklarowane w specyfikacji.

W naszym sklepie posiadamy dedykowane dla dzieci deski SUP, które są specjalnie dostosowane do potrzeb dzieci – są krótsze i węższe, a dodatkowo ich wiosła są odpowiednio krótsze. Pamiętaj, żeby odpowiednio dobrać rozmiar deski do wagi i wzrostu dziecka – to niezwykle istotne bowiem źle dobrany rozmiar spowoduje to, że dziecko nie będzie mogło czerpać z tego sportu maksimum komfortu i przyjemności. Jeżeli masz wątpliwości co do rozmiaru – skontaktuj się z nami.

Deska SUP dla dziecka - wybrane modele

Aqua Marina Vibrant 8'0" - uniwersalna i dedykowana dla najmłodszych odbiorców deska SUP, która jest wykonywana z takich samych materiałów i przy użyciu równie rygorystycznych standardów, jak standardowe modele. Deska ma 244 centymetrów długości i 71 centymetrów szerokości. Maksymalne ciśnienie wynosi 15PSI, a grubość to tylko 10 centymetrów. Dzięki zastosowaniu takich parametrów, deska będzie stabilna i sztywna, ale zarazem dobrze wyczuwalna pod stopami. Model Vibrant będzie świetnym wyborem dla wszystkich użytkowników, których waga ciała nie przekracza 45 kilogramów.

SPRAWDŹ DESKĘ AQUA MARINA VIBRANT 8'0" >>

 

Hydro Force Aqua Journey 9'0" - podobnie jak model Vibrant, jest to deska typu all-round, która została stworzona dla młodego pokolenia SUPerów. Neon będzie odpowiedni do pływania na każdym akwenie. Deska mierzy 274 centymetrów długości, 76 centymetrów szerokości i 12 centymetrów grubości. Według producenta, maksymalna waga użytkownika może wynieść nawet 100 kilogramów, ale my polecamy ją osobom, których masa ciała nie przekracza 70 kilogramów. W tym wypadku, duża szerokość sprawia, że poradzą sobie na niej dzieci o każdym poziomie zaawansowania i umiejętności. To naprawdę świetna deska na start.

SPRAWDŹ DESKĘ HYDRO FORCE AQUA JOURNEY 9'0" >>

 

ZRAY E9 Evasion 9'0" - marka ZRAY jest znana z tworzenia świetnego sprzętu. Podobnie wygląda to w przypadku modelu Evasion 9'0". Ta deska to model z pogranicza allround oraz touring, o czym świadczy ścięta rufa i zaokrąglony dziób. Ten model sprawdzi się świetnie na spokojnym jeziorze, ale także podczas niewielkich fal na morzu. Użyte materiały i jakość wykonania w przypadku modelu Evasion stoją na najwyższym poziomie. Deska wymiarowo podobna jest do pozostałych w tym zestawieniu - 275 centymetrów długości, 76 centymetrów szerokości i 13 centymetrów wysokości. Podobnie jak w przypadku Aqua Journey, maksymalna waga zalecana przez producenta wynosi 95 kilogramów, ale żeby móc komfortowo z niej korzystać, polecamy ją osobom o masie ciała do 60-70 kilogramów.

SPRAWDŹ DESKĘ ZRAY EVASION 9'0" >>

 

Każdy z wyżej wymienionych modeli sprawdzi się świetnie dla młodych i początkujących paddlerów. Aqua Marina Vibrant sprawdzi się świetnie w przypadku najmłodszych i najlżejszych, a modele Neon i Kid będą mogły być także użytkowane przez trochę starsze dzieci. 

SUP to sport, który może być uprawiany niezależnie od wieku, a im szybciej Twoje dziecko zacznie pierwsze próby, tym szybciej będzie na etapie w którym będziecie mogli pływać wspólnie. Taka forma spędzenia wspólnego czasu jest nieoceniona i na pewno wpłynie bardzo pozytywnie na Waszą relację

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium